Tinuom Festival Queen:
KELLY MARIE L. CASPE
(District I)

1st runner up:
YLAMMY H. LASANGUE
(District VIII)

2nd runner up:
KATHERINE P. PABORA
(District VI)

3rd runner up:
JOANNAH ROSE S. PAPARON
(District IV)

4th runner up:
KIZZIA ANNE A. RAMOS
(District II)


Photo at right:
Ms. Tinuom 2011 Kelly Marie Caspe with Cherry Mae Marquez Sulatra, Cabatuan SK Federation Vice President, during the awarding of the People's Choice Award.
September 3, 2011.

Photo and list of winners/awardees provided by Peter John Mina Cudo


Miss Congeniality - FEBE JOY N. ROBLES (District III)
Miss Photogenic - KELLY MARIE L. CASPE (District I)
Miss Telegenic - YLLAMY H. LASANGUE (District VIII)

Best in Festival Costume - VEROLYN M. CEDANA (District IX)
Best in Headdress - VEROLYN M. CEDANA (District IX)
Best in Talent - VEROLYN M. CEDANA (District IX)

Designer's Choice Award - CATHERINE P. PABORA (District VI)

Peoplesí Choice Award - KELLY MARIE L. CASPE (District I)




Best in Casual Wear - YLAMMY H. LASANGUE (District VIII)
Best in Playsuit - YLAMMY H. LASANGUE (District VIII)
Best in Production Number - YLAMMY H. LASANGUE (District VIII)

Best in Long Gown - KELLY MARIE L. CASPE (District I)
Best in Interview - KELLY MARIE L. CASPE (District I)

4th runner up - KIZZIA ANNE A. RAMOS (District II)
3rd runner up - JOANNAH ROSE S. PAPARON (District IV)
2nd runner up - KATHERINE P. PABORA (District VI)
1st runner up - YLAMMY H. LASANGUE (District VIII)
Tinuom Festival Queen - KELLY MARIE L. CASPE (District I)


STEPHANIE L. LARGO
District I
KELLY MARIE L. CASPE
District I
KRIZZIA ANNE A. RAMOS
District II
YLAMME H. LASANGUE
District VIII
VEROLYN M. CEDANA
District IX

CAMILLE J. LAGUARDIA
District VII
FEBE JOY N. ROBLES
District III
DARLYN JOY A. SADAVA
District V
CATHERINE B. PABORA
District VI
JOANNAH ROSE S. PAPARON
District IV

DISTRICT I: Zone I, Zone II, Zone III, Zone IV, Zone V, Zone VI, Zone VII, Zone VIII, Zone IX, Zone X, and Zone XI

DISTRICT II: Barangay Tacdangan, Baluyan, Gines Patag, Tuy-an, Ayaman, Tigbauan Road and Bulay

DISTRICT III: Barangay Leong, Maraguit, Lutac, Anuang, Puyas, Cagban and Cadoldolan

DISTRICT IV: Barangay Jelicuon Montinola, Jelicuon Lusaya, Pacatin, Balabag, Janipaan Este, Janipaan Central and Inaladan

DISTRICT V: Barangay Janipaan Oeste, Janipaan Olo, Calawagan, Gines Interior, Pagotpot, Sulanga and Ayong

DISTRICT VI: Barangay Amerang, Amurao, Ingas, Bacan, Pamuringao Garrido, Pamuringao Proper, and Morobuan

DISTRICT VII: Barangay Salacay, Tupol Central, Tupol Oeste, Inabasan, Lag-an, Acao and Inaca

DISTRICT VIII: Barangay Banguit, Pungtod, Tabucan, Pamul-ogan, Guibuangan Tigbauan, Talanghauan and Tiring

DISTRICT IX: Barangay Tupol Este, Calayo, Gaub, Ito Norte, Duyan-duyan, Ito Sur, Tinio-an and Manguna

List of districts provided by Cherry Mae Marquez Sulatra
Contestant photos were reposted with permission from Cherry Mae Marquez Sulatra


CABATUAN SANGGUNIANG KABATAAN FEDERATION (EVENT ORGANIZER)

PRES.RAYNALD JOHN ARILLO
VPRES. CHERRY MAE M. SULATRA
SEC. JAMES ABET LAGUARDIA
TREAS. SHEENA JANE T. MAINAR
AUDITOR. PAMELA BEATRIX PRAGADOS
PRESS RELATION OFFICER. NESTOR SULATRA JR.
SERGEANT-AT-ARMS. NOELITO MONTORO


Cherry Mae Marquez Sulatra
Vice President
Cabatuan SK Federation

ZONE I- PETER CARL CLAVERIA
ZONE II- NOELITO MONTORO
ZONE III- PAMELA BEATRIX PRAGADOS
ZONE IV- CHERRY MAE M. SULATRA
ZONE V- RAYNALD JOHN ARILLO
ZONE VI- AYESHA JUNE CLAMUCHA
ZONE VII- SHEENA JANE T. MAINAR
ZONE VIII- MARC ARDEN LAGUARDIA
ZONE IX- LALAINE NANDIN
ZONE X- SALLY MAE JORDAN
ZONE XI- MARK JOSEPH MACADO
ACAO- JAMES ABET LAGUARDIA
AMERANG- NESTOR SULATRA JR.
AMURAO- MA. SILVA ALEGRIA
ANUANG- LEAH RUBIO
AYAMAN- JEBEE BORBON
AYONG- ARJUNE BOYD SADAVA
BACAN- KATRINA GALENO
BALABAG- APRILYN TALAMOR
BALUYAN- ADRIAN HUESCA
BANGUIT- CHRISTIAN PENAR
BULAY- CHARLES VINCENT CUELLO
CADOLDOLAN-
CAGBAN- RICO CARL BALDEVISO
CALAWAGAN- KATHERINE JOY CONTINENTE
CALAYO- CLAIRE BALE
DUYAN-DUYAN- KARLYN JOYCE LACSON
GAUB- GENELYN SEPAYA
GINES INTERIOR- APRIL ROSE ORRICA
GINES PATAG- MARK KEVIN ANDRES
GUIBUANGAN TIGBAUAN- ROSEMARIE MAGULLADO
INABASAN- ANGEL JEAN SACUEBO
INACA- JOHN REY ROTE
INALADAN- CHARLIE AMAR
INGAS- MARY GRACE POMAR
ITO NORTE- RUTH ROTE
ITO SUR- GERALD SACATIN


JANIPAAN CENTRAL- JOEL TABARES
JANIPAAN ESTE- CHARLES GALLAR
JANIPAAN OESTE- KRISTINE ANGELA CERIGO
JANIPAAN OLO- FRITZ TANANGONAN
JELICUON LUSAYA- PAULINE ROSE CARO
JELICUON MONTINOLA- JONNAH ROSE CARCERO
LAG-AN -MARY CHRISTINE SARA
LEONG- VINCENT JOHN ARTIEDA
LUTAC- CHARRY LYN REOYO
MANGUNA- MA. ELOISE MARDOQUIO
MARAGUIT- RENIER SERVITA
MOROBUAN- ROSE ANN CUARTE
PACATIN- EMILY BARBAJOSA
PAGOTPOT- SHERWIN UMADHAY
PAMUL-OGAN -LEINA CANTO
PAMURINGAO GARRIDO- LLOYD PILARTA
PAMURINGAO PROPER- MERREN ANDREA PLANCO
PUNGTOD- FLORENCE MOTA
PUYAS- CHRISTY BALDEVISO
SALACAY- DORIE MARIE CEBALLOS
SULANGA- MELODY VILLAMOR
TABUCAN- KIETH MARLOU CALLANGA
TACDANGAN- JAY PASTRANA
TALANGAHAUAN- JUVECA PEARL VEGA
TIGBAUAN ROAD- MARY CAROL JULES SALAYA
TINIO-AN -GILCYNTH CABALLERO
TIRING- ARCHIE GRONIFILLO
TUPOL CENTRAL- DESIREE IRENE GUARDAPIES
TUPOL ESTE- JANINE GALINDO
TUPOL OESTE- JAYSON TORMON
TUY-AN -YVONNE GERONA
List of members provided by Cherry Mae Marquez Sulatra, Cabatuan SK Federation Vice President










































shop shop shop